Android & Android Tablet Pc'ler

Professional Android 2 Application Development

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Professional Android 2 Application Development

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Haz. 30, 2010 12:40 am

Daha önce aynı kitabın ilk versiyonu olan Professional Android Application Development ile Android programcılığına ilk adımımı atmıştım. Gerçekten çok istifade ettiğim bir kitaptı. Android SDK’nın zaman içerisinde kodlarında bir çok revizyona gidip level atladığından ötürü kitap kısa zamanda eskidi. Kitabın yazarı Reto Meier’de Android SDK 2.1 r1′e göre kitabında güncelleme yaparak tekrardan kaleme almış ve Professional Android 2 Application Development kitabını çıkartmış. Henüz Türkiye’de herhangi bir kitapçıda bulamadığımız kitaba, amazon.com gibi siteler aracılığı ile sahip olabiliyoruz.

Bu kitabın şuan piyasada olan tüm Android kitapları içerisinde en iyi olduğunu düşünüyorum çünkü bir programcının kolay anlayabileceği dilden yazılmış. Yani; yazarımız okuyucularını basit ayrıntılar ile sıkmamış ve uzun uzun herşeyi anlatarak da kitabın gereksiz uzun olmasını engellemiş. Yeri geldiğinde temel konuyu örnekle açıklamış ve geri kalan bir çok konuyu özet olarak geçmiş. (tabii özet konuyu ayrıntılı araştırmak isteyenler için de, referans vermeyi ihmal etmemiş). Kısacası komple başvuru kılavuzu diyorum ben bu kitaba:)

Kitabın 1. versiyonu ile 2. versiyonu arasında dikkatimi çeken bazı farklılıklar;

Eski kitapta, files, prefences, database ve content provider gibi bilgi depolayabileceğimiz konular bir aradaydı. Yenisinde ise db ile content provider’ı farklı bir bölümde incelemiş. Gereksiz buldum.
live folders, quick search box, live wallpaper gibi Android’in yeni versiyonu ile gelen özelliklere, kitapta oldukça güzel bir anlatımla işlenmiş.
SDK 1.5 ile gelen speech recognition özelliğine daha önceki kitapta değinilmemişti. Bu kitapta bununla beraber, audio,video ve kamera kullanımı ile ilgili bilgiler genişletilerek anlatılmış.
SDK 1.6 ile gelen Text-to-speech’e yer verilmiş.
SMS, MMS, Bluetooth, Wi-fi konuları daha detaylı işlenmiş ve GTalk ile ilgili konular kitabın yeni versiyonundan kaldırılmış.
Daha önceki SDK’larda kullanılan ama şuan için kullanılması tavsiye edilmeyen (deprecated) API’ler kitabın örnek kodlarında güncellenmiş.
Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://android.turkforumpro.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön